środa, 7 stycznia 2015

Wojna i moda 1914-1918W mijającym roku wystaw poświęconych modzie okresu I wojny światowej było kilka (np. ta jeszcze trwa), co jest oczywiste ze względu na datę - obchodziliśmy setną rocznicę jej wybuchu.. Oczywiście połączenie wojny i mody nie jest czymś, co przychodzi do głowy jako pierwsze. Jednak czy to się komuś podoba czy nie, wiele domów mody (nie tylko w Paryżu) działało. Funkcjonowała również praca, która pisała o tym co się nosi, jak się nosi i dlaczego. Właśnie wokół prasy, a w zasadzie obecności mody w prasie skupia się problematyka wystawy, która niestety się już kończy. Mam na myśli wystawę Wojna i ubiór. Modowa ilustracja w okresie I wojny światowej prezentowana w berlińskiej Kunstbibliothek. Mimo, że trwa ona już od września ubiegłego roku, to ja miałem przyjemność oglądać ją zupełnie niedawno,. Kiedy się patrzy na plakat reklamujący wystawę, czy zdjęcia wybrane na stronę internetową trudno spodziewać się czegoś bardzo atrakcyjnego.   

A tutaj taka niespodzianka ! Wystawa nie jest wielka, ale przecież pokazuje niewielkie z reguły obiekty, więc w sumie jest do oglądania dużo ilustracji. Ekspozycja jest podzielona bardzo czytelnie na trzy zasadnicze części wyznaczone przez następujące miasta: Berlin, Wiedeń i Paryż. Podział ten jest podkreślony zarówno kolorem jak i układem przestrzennym. Zwiedzanie można zacząć w „dowolnym mieście”. 

Nie zamierzam opisywać, obrazków, których nie mogę pokazać (to osobna historia – o niej za chwilę). Co jednak chcę powiedzieć, zwłaszcza w kontekście plakatu wystawy, to że wystawa prezentuje niesamowitą wręcz różnorodność stylistyczną zdjęć i ilustracji zważywszy na tak wąski okres czasu – 4 lata. Oglądanie tej wystawy to niesłychana przyjemność dla oka.  Każdy znajdzie tam coś dla siebie. Jak nie stare fotografie, to ilustracje z modą od estetyki Warsztatów Wiedeńskich po estetykę fowistów. Do tego trzeba dodać rozmaitość fasonów.  Ale i dowiedzieć się można wielu rzeczy. Z ręką na sercu – ile znacie tytułów prasowych poświęconych modzie w  tym czasie? I nie mam na myśli tylko Paryża? Poza tym we francuskiej stolicy nie pracowali tylko Francuzi. Ta wystawa przedstawi Wam lub przypomni  Wam o takich projektantach jak Gustave Beer (najpierw pracował w Berlinie, następnie w Paryżu) czy Christoff Von Drecoll (najpierw Wiedeń, później Paryż). Bynajmniej nie były to wówczas drugoligowe nazwiska. Dowiedzieć się też można też, w jaki sposób Wiedeń i Berlin rywalizowały z Paryżem w dziedzinie mody i stylu. Czas spędzony na wystawie nie będzie straconym. 
Jak widać powyżej, na wystawie można robić zdjęcia. No i zrobiłem, ale same ujęcia ekspozycji. Pomyślałem bowiem, że katalog wystawy (wcześniej byłem w księgarni) z pewnością to wszystko zawiera, więc nie widziałem sensu dublowania. No i tu czekała mnie inna niespodzianka. Album kupiłem w ciemno, że się tak wyrażę, i dopiero w domu go odpakowałem. Trudno mi jest jednak powiedzieć, że jestem rozczarowany. Katalog wystawy bowiem, to w zasadzie książka towarzysząca wystawie niesamowicie ją uzupełniająca. Znajdziecie tam teksty różnych autorów pogłębiające zagadnienia wystawy – omówienie poszczególnych tytułów prasowych, samych okładek, sytuacji mody w Berlinie, w Wiedniu i w ogóle jej roli w tym okresie. 
A zatem zostałem bez zdjęć swoich „ulubionych” ilustracji z wystawy, ale za to z masą dodatkowej wiedzy głównie dotyczącej ilustracji modowej. 
Co jeszcze bardzo mi się podobało na wystawie, to fakt, że przed wejściem na na główną salę znajdowały się dodatkowe czarno-białe plansze, które pokazywały modę lat 1914 – 1918 rok po roku, podkreślając najistotniejsze cechy modnej sylwetki. Taki prosty zabieg, ale bardzo pomocny. Tym bardziej, że ilustracje na samej wystawie były ułożone problemowo, a nie chronologicznie. Żeby więc poukładać w głowach, pokazano plansze w ujęciu chronologicznym z komentarzem. Naprawdę super. 

Na koniec dodam, że album do wystawy dostępny jest w językach niemieckim i angielskim.

3 komentarze:

 1. Gratuluję kolekcji i baardzo zazdroszczę czasu na jeżdżenie po światowych wystawach. Sama interesuję się historią mody, oszalałabym za szczęścia mając suknię od Wortha. Pana kariera w tym temacie jest inspirująca, dla kogoś kto dopiero zaczyna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo,
   choć sam mam poczucie, że dopiero zaczynam :))

   Usuń
 2. Jeśli zależy nam na tym, by dobrze się prezentować, nie warto wybierać przypadkowych ubrań. Lepsze będą te sprawdzone, jak chociażby Ralph Lauren t shirt męski.
  tommy hilfiger t shirt damski

  OdpowiedzUsuń