niedziela, 16 listopada 2014

Paryż, 1900 rok


Ostatnio, w Domu Bretanii mówiłem o paryskiej modzie około roku 1900. Zasadniczym punktem było scharakteryzowanie pod tym względem Wystawy Światowej z 1900 roku. Można ją było zwiedzać pomiędzy 15 kwietnia a 12 listopada owego roku. Z możliwości tej skorzystała ogromna ilość ludzi – frekwencja wyniosła ok. 48 milionów zwiedzających.
Prezentowano na tej wystawie zdecydowanie więcej niż tylko to, co związane z modą. Zainteresowani mogą przejrzeć zawartość pawilonów tutaj. Szczególnie interesujące dla mnie są dwa z nich: Palais du Costume oraz Palais des Fils, Tissus et Vêtement.
 

Obydwa zlokalizowane były w sąsiedztwie Wieży Eiffla.
Dzięki nim można było się zapoznać zarówno z modą dawną jak i współczesną. Oczywiście obydwa pawilony miały także dodatkowe zadanie – utrwalać wizerunek Paryża jako stolicy (kobiecej) mody. Dziś ich zawartość, jak i wygląd możemy poznawać jedynie dzięki archiwalnym materiałom, których na szczęście zachowało się trochę.
Najistotniejsze wydaje mi się to, że prezentacja historycznych ubiorów traktowana jest jako pierwsze muzeum mody. Pośród eksponatów, można powiedzieć muzealnych, były również rekonstrukcje. Prezentacja historyczna obejmowała również okres starożytny. Oczywiste braki uzupełniono zatem tworząc nowe ubiory. Całość dziejów mody prezentowano na woskowych manekinach do złudzenia przypominających ludzi (znamy takie manekiny z muzeów figur woskowych) zaaranżowanych w sceny.
Nawiasem mówiąc na takich manekinach prezentowano również modę współczesną w drugim ze wspomnianych pawilonów. W ogóle ciekawa jest kwestia prezentacji ubiorów – manekiny wyglądające jak ludzie zaaranżowane w sceny na długo zagościły na muzealnych wystawach. To ogromny temat i tutaj nie zamierzam go kontynuować. Warto jednak dodać, że wśród ponad miliona  zwiedzających ten pawilon, była prawdopodobnie Madeleine Vionnet. Z resztą należy wymienić także inne nazwisko – pana Félix’a, couturier’a, który był pomysłodawcą i osobą odpowiedzialną za Palais du Costume. Dziś jest to postać mało znana, ale wówczas konkurował z największym z domów mody – Maison Worth.
W roku 1900 wciąż funkcjonował założony w 1868 roku Chambre syndicale de la Confection et de la Couture pour Dames et Fillettes. Zrzeszał on ponad 1000 członków. Wyraźne rozdzielenie couture od konfekcji miało dopiero nastąpić za kilka lat (ok. 1908). Dlatego też w pawilonie, gdzie prezentowano współczesny ubiór, znalazła się tylko grupa przedstawicieli Izby mody. Byli to: Aine-Montaillé; P. Barroin; Bonnaire; Boué Sœurs; Callot Sœurs; G. Doeuillet et Cie; Félix; Laferrière; Lebouvier (Blanche); Lacroix (Margaine); Ney Sœurs; Paquin; Perdoux; Bourdereau, Véron et Cie; Raudnitz (Ernest); Raudnitz et Cie; Redfern; Rouff; Mayer (Sara), Morhange (A.) et Cie; Vaganay; Worth  (podaję za: Paris Haute couture, Paryż 2013). Za organizację prezentacji przedstawicieli Chambre syndicale odpowiadała Jeanne Paquin.
Źródło: kolekcja muzealne mody
Zachowane archiwalne zdjęcia tutaj pokazują ogromną halę z regularnie rozmieszczonymi gablotami, w których podziwiać było można ofertę domów mody (i nie tylko). Jest to o tyle ważne, że dla większości osób zwiedzających była to pierwsza możliwość podziwiania na żywo ubiorów od najbardziej znanych krawców. Bo i gdzie mieliby je zwykli Paryżanie oglądać wcześniej? Przecież na ich zakup mogła sobie pozwolić elita. Do tej zaś zwykli ludzie nie mieli dostępu... Najbardziej efektowną gablotę prezentował dom mody Worth, tym samym podkreślając swoją czołową pozycję. Przy prezentacji zastosowano elektryczne oświetlenie, co razem z innymi elementami stworzyło dosłownie olśniewający efekt. Porządku wokół musiała pilnować policja, zdarzały się bowiem przepychanki. Tak wielka była chęć obejrzenia tej zainscenizowanej gabloty. Sam pewnie bym tam chodził wielokrotnie : )
Jeszcze jedna kwestia związana z Wystawą w 1900 warta jest przypomnienia. Otóż w cieniu Wystawy odbyły się pierwsze poza Grecją nowożytne Igrzyska Olimpijskie. Także pierwsze, w których wystartowały kobiety.
To taki mini skrót tego, o czym mówiłem w Domu Bretanii. Na krótką relację czeka również pierwszy wykład poświęcony domom towarowym. Wkrótce to nastąpi. Cierpliwości :)

P.S. W tym roku odbyła się wystawa w Petit Palais zatytułowana Paris 1900, la Ville spectacle. Choć skończyła się ona już dawno, to na stronie jest wiele materiałów, z którymi myślę, że warto się zapoznać tutaj.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz