środa, 26 listopada 2014

Lecoanet & HemantKilka dni temu dodałem na stronę z kolekcją tę suknię:

 

Pochodzi ona z domu mody założonego przez Hemanta Sagar’a i Didiera Lecoanet’a (nazwa Lecoanet & Hemant kojarzy mi się z nazwą Hector & Karger - imię jednego i nazwisko drugiego projektanta  - ot, taka dygresja). Jej fason jest tak uniwersalny, że trudno dokładnie datować. Moim zdaniem pochodzi z lat 90. Suknia ta jest doskonałym przykładem umiejętności krawieckich, drapowanie bowiem nie jest łatwą techniką. Została stworzona na zamówienie, w związku z tym ma wybity na metce numer. Mam nadzieję, że pozwoli mi on w przyszłości na odtworzenie historii sukni. Oczywiście z pewnością podzielę się tą informacją. Wracając jednak do pary projektantów....
Między 1984 a 2000 rokiem pokazywali oni w Paryżu swoje kolekcje couture. Ich dom mody mieścił się przy 84, rue du Faubourg-Saint-Honoré. Dziś ich nazwiska nie są aż tak znane, gdyż zmienili wyraźnie rejon swojej działalności – są w Indiach. Biorąc pod uwagę fakt, że Hemant Sagar urodził się w New Delhi nie jest to bardzo zaskakujące. Dopiero gdy miał 19 lat zjawił się w Paryżu, gdzie zaczął uczęszczać do Ecole de la Chambre Syndicale de la Couture Parisienne. Tam właśnie poznał Francuza, Didier’a Lecoanet’a. Jeszcze w szkole zaczęli ze sobą pracować. Później, co oczywiste, założyli własny dom mody. Styl swojego domu mody określali w skrócie „East meets West”. Najbardziej typowy dla nich fason to „suknia -korkociąg”,  skręcona wokół ciała, zainspirowana przez sari – tradycyjny ubiór indyjskich kobiet (Moda Top, nr 15; jesień’95). Zatem kolorystyka i fason sukni z kolekcji dobrze reprezentuje styl projektantów. Nota bene na stronie Victoria & Albert Museum też można znaleźć ich suknię tutaj.

Obecnie projektanci koncentrują się bardzo na takich zagadnieniach jak ekologia i etyka w projektowaniu, czego ich ubiory są oczywiście przykładem. Można o tym przeczytać tutaj.

Na ich oficjalnej stronie tutaj możecie zapoznać się z ich krótkimi życiorysami oraz tym, co robią. 
Na Youtubie znajdziecie zaś kilka starych nagrań z kolekcjami haute couture
wiosna-lato 1997:

Jesień-zima 1998:

Wiosna-lato 1999:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz