piątek, 5 września 2014

„Poza kanonem” - nowy cykl wykładów w Domu BretaniiSzósty z kolei cykl wykładów poświęconych francuskiej modzie skupiać się będzie na zagadnieniach często znajdujących się w cieniu, pomijanych z wielu powodów. A historia mody to przecież nie tylko to, co robili Charles Frederick Worth, Gabrielle Chanel czy Christian Dior. Zagadnienia, jakie będą poruszane podczas wykładów w tym sezonie wypełniać będą dotychczasowe luki, tak, by obraz francuskiej mody stał się jeszcze pełniejszy.  
16.10.2014 godz. 18.30. Konfekcja w cieniu haute couture Założenie domu mody przez Charlesa Fredericka Wortha uznawane jest z początek historii haute couture. Jednak granice między konfekcją a couture nie były wówczas tak jaskrawe jak dziś. Ponadto otwierane domy towarowe zmieniły na zawsze sposoby nabywania ubiorów. 

listopad 2014, godz. 18.30 Paryż, 1900 rok 
Na przełomie XIX i XX wieku pracowni i firm zrzeszonych w Paryskiej Izbie Mody były setki. Większość jest dziś zupełnie nieznana. Stan ówczesnej mody i kultury francuskiej pomoże nam poznać przyjrzenie się Wystawie Światowej z 1900 roku. 

grudzień 2014, godz. 18.30 „Warsztaty Paryskie” Paula Poireta 
Podróż Paula Poireta do Wiednia w 1910 roku i zapoznanie się z ofertą Warsztatów Wiedeńskich zainspirowała go do podobnych działań. W kolejnym roku otworzył on własną szkołę i atelier, dzięki którym można było nie tylko ubierać się w stylu Poireta, ale także urządzać wnętrza. Dziś takie praktyki są czymś oczywistym, ale to właśnie francuski projektant był pionierem tego zjawiska. 

styczeń 2015, godz. 18.30 Sonia Delaunay 
Choć nazwisko tej artystki pojawia się czasem w kontekście związków mody i sztuki, to jej twórczość pozostaje generalnie poza kanonem. Wykład pozwoli zapoznać się jej dokonaniami na polu mody i sztuki. 

luty 2015, godz. 18.30 Lata 30. w Paryżu 
Dekada lat 30. to z jednej strony czas kryzysu i dominacji kobiet – projektantek z drugiej. Jednak taki obraz z pewnością nie jest pełny. Nie dość, że powstawały wówczas domy mody (a nie tylko się zamykały), to niektóre z nich miały na czele mężczyznę – projektanta. Podobnie na uboczu pozostaje paryska wystawa z 1937 roku. Wykład pozwoli zapoznać się z tymi zjawiskami. 

marzec 2015, godz. 18.30 Paryż w czasie okupacji 
Czasy okupacji Paryża to nie tylko walka Luciena Lelonga o utrzymanie haute couture we Francji. To również ciemniejsze momenty w życiorysach wielu artystów i projektantów. Wielu z nich po wojnie było w stanie normalnie funkcjonować, jednak nie wszystkim to się udało... 

kwiecień 2015, godz. 18.30 Poza Diorem 
Gwiazda Diora rozbłysła nagle i świeciła blaskiem, który nie pozwalał czasem dostrzec pracy innych, równie utalentowanych projektantów. Do świadomości szerszego odbiorcy przebili się także Chanel, Balenciaga czy Balmain, lecz lista domów mody działających wówczas z sukcesami była znacznie dłuższa. 

maj 2015, godz. 18.30 Mistrzowie dodatków 
Niemal całą uwagę podczas pokazów mody przykuwają autorzy kreacji. Zainteresowanie mediów dzielą jedynie z modelkami oraz gwiazdami pośród publiczności. Wielu bohaterów pozostaje w cieniu. Są nimi między innymi paryskie pracownie haftu, piór, kapeluszy i innych dodatków nadających ostateczny charakter prezentowanym na wybiegu ubiorom. Wykład pozwoli poznać wielu z tych cichych bohaterów.

Zapraszam zatem do Domu Bretanii, zawsze w czwartki o 18.30, raz w miesiącu. Wstęp jest wolny,

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz