wtorek, 29 lipca 2014

O czym powiedzą suknie?W ostatnim roku na polskim rynku wydawniczym pojawiło się sporo biografii – zarówno zbiorowych – Sekrety mody, Kobiety, które wstrząsnęły światem mody, jak i tych poświęconych jednej postaci – Versace (Wyd. Rebis i Wyd. Dolnośląskiego), Yves Saint Laurent (Wyd. Dolnośląskiego i Bukowy las-premiera 26 września), Prada, Christian Dior, Cristóbal Balenciaga. To wszystko cieszy, ale… to wciąż ta sama perspektywa, tzn. poznajemy historię mody poprzez życiorysy znanych projektantów. Autorzy tych publikacji najczęściej pisząc swoje książki sięgają do podobnych źródeł – dokumentów, zdjęć, starych publikacji prasowych; rozmawiają też z osobami, które znały czy pracowały z danymi projektantami. W owych biografiach znaleźć też możemy zdjęcia sukni, a nawet wiele na temat sposobów pracy projektantów. Jednak nic nie zastąpi w tym względzie oglądania zachowanych sukni – to najlepsza droga zapoznania się ze stylem mistrzów. Dlatego też katalogi wystaw poświęconym konkretnym projektantom tak bardzo różnią się od „klasycznych” biografii. Z góry mówię, że nie jestem przeciwnikiem biografii. Uważam, że potrzebne są różne publikacje, a jedne nie wykluczają drugich. Wręcz przeciwnie – wspierają się nawzajem w budowaniu wiedzy przez Czytelników. Moja radość z wyżej wymienionych wydawnictw jest niepełna, gdyż nie mamy raczej szans na monograficzne wystawy francuskich, włoskich czy brytyjskich projektantów. Nawet, jeśli taka wystawa pojawi się w Polsce, to będzie z „cudzych” zbiorów, a katalog będzie tłumaczeniem.

Piszę to wszystko dlatego, żeby Wasza radość była jeszcze większa. Otóż w tym roku, po wakacjach Wydawnictwo DIG wyda książkę na polskim rynku wydawniczym naprawdę niezwykłą. To Ubiór kobiecy i jego tajemnice 1780–1930. Styl – rzemiosło – produkt autorstwa Przemysława Krystiana Farysia. TUTAJ

Autor skupia się właśnie na ubiorach – sukniach bluzkach, spódnicach itd... To one są dla niego najważniejsze i w oparciu o nie autor formułuje wnioski. Spis treści zdradza, że będziemy mogli zobaczyć m. in. to, co z zasady jest ukryte – np. zapięcia. Oczywiście od razu pojawia się pytanie kim jest autor i skąd on to wszystko wie. Jeśli ktoś jest mocno osadzony w historii mody XVIII i XIX wieku, to z pewnością natknął się już i to nie raz na Przemysława Farysia. Już kilka lat temu, w 2009 roku opracował swoją pierwszą wystawę Elegancja rzemiosła – rzemiosło elegancji. Później były m. in wystawa w Muzeum w Sandomierzu i prezentacje na Politechnice Łódzkiej tutaj i tutaj. Maczał on również palce w trwającej właśnie wystawie w Muzeum Miasta Gdyni – Arkadia. Gdyńskie letnisko przełomu XIX i XX wieku.
Piszę o tym wszystkim, bo to wydaje mi się ważne, żeby wiedzieć, że takie osoby są w naszym kraju i co więcej chce im się pracować :) Mam więc nadzieję, że nie będzie to jedyna książka autorstwa P.K. Farysia.

PS
Wywiad z nim możecie przeczytać tutaj.

4 komentarze:

 1. I tutaj tez pan Przemysław ostatnio był http://www.muzeum.gliwice.pl/nowiny-paryzkie-garderoba-xix-wiecznej-elegantki/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda :) Dziękuję za przypomnienie.

   Usuń
 2. Dowiedziałem się o panu dzięki sierpniowemu wydaniu Glamour. Pana wypowiedź była najbardziej intrygująca. Osobiście z historii mody (prócz czasów teraźniejszych) najbardziej lubię XX wiek. Hrabstwa, służba, zdobne suknie, większe i mniejsze kapelusze bogato zdobione piórami lub sztucznymi kwiatami. To zdecydowanie mój klimat. Sam też projektuję. Zapraszam pana na mojego bloga, a w szczególności do zakładki "Fashion Projects".
  ~ http://gabriel-data.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę i jednocześnie dziękuję za miłe słowa :)
   Pozdrawiam
   P.

   Usuń