środa, 26 lutego 2014

Gotyk Polski


Gotyk Polski to tytuł wystawy, jaka będzie miała niebawem miejsce we Wrocławiu. Czwórka znanych projektantów ubioru - Maldoror, oluhi, Paulina Plizga i Sylwia Rochala zaprezentuje swoje projekty na wspólnej wystawie Gotyk Polski.

"Rodzima moda po 1989 roku doczekała się już pierwszych podsumowań zbiorowych. Jednym z nich była zeszłoroczna wystawa Szafa Polska w galerii Dizajn – BWA Wrocław. Kolejnym krokiem jest próba bardziej szczegółowego opisu tej dziedziny wzornictwa. Gotyk Polski próbuje odnaleźć nie tylko kierunek w rodzimym projektowaniu ubioru, ale i język jego opisu.

Sam gotyk nie musi odsyłać nas bezpośrednio do przeszłości i kojarzyć się jedynie z czarnym romantyzmem. Gotyk to również subkultura wyrosła w podobnym czasie, co postpunkowa moda dekonstrukcyjna. To także przyszłość w wersji mrocznego sci-fi, cyberpunku i techno. Niektóre z tych referencji stanowiły inspirację do powstania zaprezentowanych ubiorów, inne pojawiły się przy próbie ich interpretacji.
Na początku drogi całej czwórki projektantów pojawił się element upcyklingu, czyli powtórnego wykorzystania „zużytej” mody. Razem z rodzącą się współczesną polską modą, próbowali oni stworzyć coś z niczego na zgliszczach tradycji rzemiosła krawieckiego i polskiego przemysłu tekstylnego.
Nie tylko łączą ich estetyczne podobieństwa, ale i osobiste powiązania. Nigdy nie stanowili formalnej grupy, jakie znamy na przykład z obszaru sztuki. Mimo wielu różnic, wielokrotnie pracowali razem – podkreśla kurator, Michał Niechaj.
Czy można odnaleźć wspólny klucz w ich podejściu do projektowania? Spróbujemy, wspólnie z zaproszonymi do projektu scenografami oraz samymi widzami, odpowiedzieć na to pytanie.
Ekspozycja poszerzona będzie o program działań towarzyszących i edukacyjnych, w ramach stałego projektu galerii Teraz Dizajn!."


Galeria Dizajn – BWA Wrocław
ul. Świdnicka 2-4, Wrocław
wernisaż: piątek, 14 marca 2014, godz. 19.00

Wystawę będzie można zwiedzać w dniach 14 marca – 30 kwietnia 2014
http://www.bwa.wroc.pl/
www.szafapolska.tumblr.com


Projektanci:

Maldoror | http://maldoror.pl/
oluhi | http://www.oluhi.com/
Sylwia Rochala | http://www.sylwiarochala.com/
Paulina Plizga | http://paulinaplizga.com/

kurator wiodący: Michał Niechaj | www.szafapolska.tumblr.com
Współkurator: Michał Grzegorzek
Scenografia: Witalis
Identyfikacja wizualna: Jakub Stępień (Hakobo)

ZAMIESZCZONE INFORMACJE POCHODZĄ OD ORGANIZATORA WYSTAWY.

ZDJĘCIA POCHODZĄ Z MATERIAŁÓW PRASOWYCH DOSTARCZONYCH PRZEZ ORGANIZATORA.MaldolorPaulina Plizga - fot. Magdalena Luniewska

Sylwia Rochala, fot. Justyna Mętrak Radon

Oluhi

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz