poniedziałek, 9 września 2013

Haute Couture i kobiety. Nowy cykl wykładów w Domu BretaniiPiąty cykl wykładów dotyczących historii francuskiej mody poświęcony będzie kobietom.  Na pozór to oczywiste zestawienie – haute couture dotyczy wyłącznie damskiej mody. Tematem cyklu będą jednak różne grupy kobiet działających na tym polu, od bezimiennych szwaczek, poprzez krojczynie, modelki aż do klientek nabywających modele z kolekcji. Wiele z tych osób zwykle ukrywa się za osobą projektanta. Niniejszy cykl wykładów pozwoli przyjrzeć się nie tylko paryskim projektantkom, ale i innym kobietom współtworzącym wielką modę. No to zaczynamy...
 
17.10.2013 W cieniu Wortha. Pierwsze kobiety – projektantki

Pojawienie się pierwszego paryskiego domu mody zmieniło wiele w dotychczasowym układzie. Powodzenie i sława domu mody Worth’a spowodowały, że Jeanne Paquin czy Madeleine Cheruit pozostały w cieniu. Celem wykładu będzie przybliżenie między innymi ich sylwetek. 

Listopad 2013 Matki i córki. Jeanne Lanvin, Elsa Schiaparelli i ich córki
Najsłynniejszy duet, to oczywiście Jeanne Lanvin i Marie-Blanche, czego odzwierciedlenie znaleźć możemy w logo firmy Lanvin. W nieco inny sposób, choć równie sprawnie działała Elsa Schiaparelli ze swoją córką zwaną Gogo.

Grudzień 2013 Madeleine Vionnet – Balenciaga w spódnicy 
Madeleine Vionnet pozostaje po Chanel najbardziej znaną projektantką. Jednak sława tej drugiej w żaden sposób nie jest w stanie przyćmić krawieckiego mistrzostwa Vionnet naśladowanego i podziwianego do dziś. 

Styczeń 2014 Madame Grés - zapomniana mistrzyni
Urodziła się jako Germaine Émilie Krebs. Przed II wojną światową działała jako Alix Barton, jednak powszechnie pamiętana jest jako Madame Grés – mistrzyni drapowania. 

Luty 2014 Szwaczki i krawcowe z paryskich domów mody
Haute Couture, to przede wszystkim znakomite rzemiosło. Na czym polega jego wyjątkowość i czy zawsze obowiązywały w wysokim krawiectwie te same standardy? Wykład będzie próbą odpowiedzi na te pytania. 

Marzec 2014 Klientki haute couture
W ubrania Haute Couture zaopatrywały i wciąż zaopatrują się nie tylko kobiety z pierwszych stron gazet. Wykład przybliży sposób obsługi klientek paryskich domów mody – tych znanych i nieznanych. 

Kwiecień 2014 Modelki i muzy paryskich projektantów 
Choć w pewnym sensie pozostają w cieniu mistrza, to jednak przede wszystkim pamiętamy ich twarze. Wśród nich znaleźć możemy żony projektantów, przyjaciółki czy inne kobiety, których uroda i osobowość fascynowały i inspirowały projektantów. 

Maj 2014 Artystki i francuska moda
Wykład poświęcony będzie kobietom – francuskim artystkom, które znacząco wpłynęły na modę, mimo, że nie były projektantkami, np. Brigitte Bardot, Juliette Greco czy Dalida. Wśród nich pojawi się także malarka Sonia Delaunay.
Przypominam, że wszystkie wykłady odbywać się będą we czwartki o 18.30 i będą trwały około godziny. Szczegółowe daty będę na bieżąco uzupełniał. WSTĘP JEST WOLNY
Podaję też adres: POZNAŃ, Dom Bretanii, Stary Rynek 37 Dla ciekawych, tego, jakie tematy były poruszane wcześniej link.

4 komentarze:

 1. Październikowy wpisuję już do kalendarza :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kolejny powód by zazdrościć Poznaniowi! Foch! ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ojtam ojtam :) przez te kilka lat powinnaś się już do tego przyzwyczaić :)

   Usuń