poniedziałek, 7 stycznia 2013

Paski...Biała bluza w niebieskie, wąskie paski, zapewne większości z Was kojarzy się z Jean Paul Gaultier. W pewnym sensie słusznie. Projektant uczynił z niej swój znak firmowy. Łatwy do zapamiętania, łatwy do rozpoznania, odmieniany jest przez niego przez wszystkie możliwe przypadki i rodzaje (męski, żeński i nijaki):
 
To zdjęcie z wystawy w The Museum of Fine Arts w Montrealu 2011 roku. Sporo informacji wisi jeszcze na muzealnej stronie (tu). Charakterystyczna bluza (t-shirt) pojawia się, co oczywiste, także w reklamie najsłynniejszego zapachu Gaultier’a – Le Male.


Wszystko to oczywiście doskonale jest znane i kojarzone, zgodnie z intencją projektanta. Pozostaje jeden mały szczegół. Ten wzór bluzy, La Marinière, nie został wymyślony przez JPG, on go jedynie oswoił i udomowił (przystosował do domu mody). Ten typ bluzy był na przykład chętnie noszony przez Pabla Picassa i w taki sposób uwiecznił go inny artysta – fotograf Robert Doisneau.

Ale korzenie bluzy La Marinière sięgają jeszcze głębiej. Możemy ją zobaczyć na jednym z płócien Edouarda Manet’a, namalowanym w 1874 Argenteuil.

Kolor, co prawda inny, ale te podwinięte rękawy współtworzą styl na pewno nie wystylizowanego marynarza. Sama natura :) Gaultier przetworzył go na kulturę, popularną kulturę. I to się liczy...Źródło ilustracji:

4 komentarze:

 1. Będę musiała poszukać więcej zdjęć tego fotografa. Ujęcie spojrzenia malarza jest fantastyczne. A bułeczki smakowite.

  OdpowiedzUsuń
 2. Oj, tak, to prawdziwy mistrz fotografii :)) Duuuużo przyjemności życzę przy oglądaniu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Hej!

  bardzo lubię te wszystkie motywy w paski. Stale poszerzam swoją kolekcję.
  Chyba niedługo te wszystkie marynistyczne wątki staną się moim znakiem firmowym.
  Dzięki za ciekawy opis. Przynajmniej wiem skąd pochodzą moje inspiracje. Dotychczas miałem w pamięci tylko fotografię Pablo Picasso.

  pozdrowienia Vislav

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak, tak, Twoje inspiracje mają solidne korzenie :)) I tłumaczą się znakomicie. Pozdrawiam. P.

  OdpowiedzUsuń