niedziela, 18 listopada 2012

Kierunek: EgiptW Muzeum Sztuk Dekoracyjnych w Paryżu, aż do 10 lutego 2013 roku, można oglądać biżuterię znanej firmy  Van Cleef & Arpels.
Prezentowane tam obiekty dają możliwość zapoznania się nie tylko z ponad stuletnią historią firmy, ale i wszystkimi najważniejszymi zjawiskami w - jeśli tak to można powiedzieć – historii biżuterii w XX wieku. Mnie urzekła ta bransoleta z 1924 roku:

W zbliżeniu wygląda tak:

Oczywiście jest ona owocem panującej w latach 20. XX wieku egiptomanii. Wywołana była ona niezwykłym odkryciem archeologicznym. Zaczęło się to 4 listopada 1922, kiedy ekipa brytyjskiego archeologa Howarda Cartera znalazła pierwszy stopień schodów prowadzących do grobowca Tutanchamona. Aż przez 8 lat, do 1930 trwał proces wydobywania skarbów z grobowca i przenoszenia ich do muzeum. Poniżej zdjęcie grobowca zrobione przez Harrego Burtona dla Egyptian Expedition:

No i oczywiście jeden z największych skarbów, Złota maska:

Przykłady tej mody możemy znaleźć oczywiście także w ubiorze. Idealnym przykładem wydaje mi się sukienka ze zbiorów Metropolitan Museum datowana właśnie na okres 1923 – 1926:

Cóż, odbiegłem nieco od biżuterii, ale zachęcam, by samodzielnie pooglądać ją i znaleźć coś dla siebie tutaj

Źródło ilustracji:
Art Deco 1910-1939, (praca zbiorowa) wyd. V&A, 2012

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz