środa, 31 października 2012

Turniura i XVII wiekO tym, ze moda z Wersalu wciąż inspiruje, pisałem niedawno (tu). Trudno też sobie wyobrazić, by taki projektant, jak Charles Frederick Worth, inspirujący się ubiorami z dawnych portretów  ominął czasy Ludwika XIV.
Pewnych kwestii z historii mody nie da się nigdy wyjaśnić, co nie przeszkadza im funkcjonować  z przyzwoitym skutkiem. Właśnie jedna z takich opowieści dotyczy Worth’a, który podobno przy „tworzeniu” słynnej turniury, ściśle mówiąc, w poszukiwaniach nowej sylwetki wykorzystał modę sprzed dwóch stuleci, czyli z końca XVII wieku. Faktycznie, kiedy porówna się dwie suknie ze wspomnianych okresów, trzeba przyznać, że coś jest na rzeczy. Z resztą każdy może sam zerknąć.
 
 Z lewej strony to Anne de Souvré, markiza Louvois, a w zasadzie jej portret namalowany przez Simona Dequoy w 1695 roku, z prawej zaś, jak głosi podpis, Księżna de Portales  w 1869 roku. Sylwetki obu pań są do siebie bardzo zbliżone, choć odmienne w szczegółach (m.in. sposób, w jaki je osiągano). Z resztą polecam samodzielne obserwacje, bo wtedy i więcej satysfakcji i efekt dłużej się w pamięci utrzymuje :)))

Źródła Ilustracji:
Jean-Philippe Worth, A century of Fashion
Fastes de cour et ceremonies royales (katalog wystawy)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz