czwartek, 6 września 2012

Nowy cykl wykładów


Niektórzy mogą być nieco rozczarowani, że cykl nie będzie poświęcony modzie XX wieku. Stwierdziłem jednak, że zamiast wchodzić jeszcze głębiej w temat Haute Couture, warto poświęcić czas, by pokazać dlaczego Haute Couture w ogóle pojawiło się we Francji, w Paryżu, skąd taka rola i pozycja francuskiej mody itd... Dlatego cykl nosi tytuł: „Jak z obrazka”. Moda francuska od Ludwika XIV do Paula Poireta. W dużej mierze wykorzystywać będę znakomitą francuską sztukę portretową wspierając się i konfrontując ją z zachowanymi obiektami. Pojawi się więc malarstwo m. in.: Watteau, Bouchera, Davida, Ingresa, impresjonistów. Będzie i moda i sztuka.
Wierzę, że cykl zainteresuje stałych bywalców i może pojawią się też nowi. Wykłady będą jak zawsze w czwartki, o godzinie 18.30 w Domu Bretanii przy Starym Rynku w Poznaniu. Wstęp na wszystkie spotkania jest wolny

04.10.2012, Moda w „Złotej klatce”
08.11.2012, „Fałdy jak malowane”
06.12.2012, Madame Pompadour i jej dwór.
Styczeń 2013, Francuskie rewolucje (w modzie)
Luty 2013, Imperialny przepych
Marzec 2013, Wokół Ingres’a
Kwiecień 2013, Malarze życia i mody
Maj 2013, Ku przełomowi.

Zapraszam serdecznie.

5 komentarzy:

 1. Czy można liczyć na małe streszczenie wykładów na blogu? a może jakieś filmowe lub dźwiękowe relacje :)? Szkoda, że tak ciekawe rzeczy odbywają się tak daleko od Krakowa.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Generalnie jest tak, że organizatorem jest Dom Bretanii, więc musiałbym zapytać czy w ogóle istnieje taka możliwość, by nagrać wykład...
  Pomyślę, jak to zrobić, by co nieco o tym co było na wykładzie przekazać w skrótowy, ale logiczny sposób na blogu...
  Rozumiem, ze inni także byliby tym zainteresowani?

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak, również popieram pomysł. Też nie jestem z Poznania :). Czasami jedynie wpadam tam na sobotę lub niedzielę, czasami na piątkowy wieczór ;). Niestety nie udało mi się zapisać na Pana nowe warsztaty w Muzeum Narodowym. A myślałam specjalnie zaraz po pracy w pociąg wsiąść, żeby zdążyć na 18.00 ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. :)) Może się uda następnym razem. Szczerze mówiąc nie spodziewałem się takiego zainteresowania cyklem w Muzeum. A o publikowaniu czegoś z wykładów pomyślę :)))

  OdpowiedzUsuń
 5. Było by wspaniale gdyby wykłady pojawiły się w jakiejś formie na blogu. Ciągle niestety nie zgrywa mi się termin wykładu, wolny czas i pobyt w Poznaniu. Ciągle coś się nie zgadza ;)

  OdpowiedzUsuń