czwartek, 27 września 2012

Nowoczesny ilustrator


Sposób przedstawienia mody Paula Poireta, jaki wybrał Paul Iribe (Iribarnegaray 1883 1935), był równie nowoczesny jak prezentowane ubiory. Les Robes de Paul Poiret racontées par Paul Iribe z 1908 są dziś klasyką; pojawia się w każdej książce poświęconej modzie XX wieku. Album składał się z 10 plansz prezentujących 17 sukni i  futra. Powstało zaledwie 250 kopii albumu. Trafiły one do ścisłej elity Paryża. Z kart tego albumu niektóre cieszą się wyjątkową popularnością, inne zmniejszą. Wśród tych drugich można spokojnie wymienić chociażby te:
Przede wszystkim dlatego, że zamiast skupiać się na modzie, chciałbym dziś spojrzeć „modelkom” w oczy.
Są błękitne. Lecz jest w nich coś intrygującego, gdyż kolor wypełnia cały migdałowy kontur. Być może związane jest to z techniką pochoir, która osiągniecie takiego efektu wymusza. Wydaje mi się, że bardziej może wynikać to z nowoczesności tych ilustracji - syntetyczności formy, płaskich, dekoracyjnych plam koloru itp. Do takiego wniosku skłania mnie porównanie chociażby do płócien Amedeo Modigliani’ego (1884 – 1920):
Portret Jeanne Hebuterne, 1918 Metropolitan Museum of Art
Portret Madame Survage, 1918 Kolekcja prywatna
 Może ktoś ma inne wytłumaczenie? Chętnie poznam pomysły na to.

Ta dłuższa na blogu przerwa była związana z wyjazdem na konferencję, do której trzeba było też się trochę przygotować, ale postaram się jak najszybciej nadrobić zaległości.

Źródło ilustracji:

1 komentarz:

  1. Niesamowite... Modelki z ilustracji wydają się radosne, pozytywne, otwarte na świat. Damy z obrazów natomiast chyba by można określić jako uosobienia melancholii... Błękit, pełnia jasności w oczach to wieloznaczność. Podobno melancholijnego nastroju jako stanu duszy nie da się wprost określić, uporządkować. To poczucie, przeżywanie straty, nie wiadomo dokładnie z jakiego powodu... Smutek, który jednak nie jest na szczęście rozpaczą i wbrew pozorom może świadczyć o dojrzałości, refleksji, duchowej sile bohaterek obrazów :-) A.P.

    OdpowiedzUsuń