piątek, 3 sierpnia 2012

Inspirujący Fragonard


Dla projektantów mody wiek osiemnasty jest niezwykle inspirujący, o czym niedawno przekonywałem tu. Dziś jednak chciałbym pokazać, że można wykorzystywać pomysły malarzy – kompozycję, kolory itp. także prezentując modę. Ale nie będzie to nic „z ostatniej chwili”. W zasadzie prace, które mam na myśli to obecnie także klasyki mające niemal sto lat. Chodzi mi o znakomitego francuskiego ilustratora, George’a Barbier’a (1882 – 1932).  W swojej pracy mocno inspirował się osiemnastowiecznym francuskim malarstwem. Dla przykładu wybrałem dwa obrazy Jean-Honoré Fragonard’a - Wyznanie miłości z 1771 roku oraz słynną Huśtawkę z 1767 roku 
 
              (Frick Collection, Nowy Jork) 
                (Wallace Collection, Londyn)
Oczywiście prace Barbier'a są nowoczesne w formie i kolorystyce, lecz mimo to mają w sobie jakąś lekkość,  naiwność i słodycz rokoka. Ten sielankowy nastrój znakomicie współgra z prezentowanymi ubiorami, w zasadzie ze stylem życia, jaki prezentują. Choć same w sobie wydają się nieco przesłodzone, to w zestawieniu z płótnami Fragonarda wydają się być zaskakująco konkretne i może nawet nieco chłodne. Wydaje się, że to głównie zasługa tła, które u Fragonarda zupełnie inaczej jest potraktowane – przyroda „otula” ludzi i tworzy przyjemną atmosferę.  No i nie ma, rzecz jasna, u Barbiera tej frywolności i prowokacji.... Cóż – inne czasy... kobiety wyzwolone, śmiałe i pewne siebie zapewne oczekiwały innych form zalotów :))
Na koniec tylko formalność – prace Barbier'a pochodzą z pisma „Falbalas & Fanfreluches". O innej grafice także w nim zamieszczonej pisałem tu.

Źródło ilustracji:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz