piątek, 13 stycznia 2012

Rue de la Paix numer 21

Jean Beraud (1849 – 1936) nie należy do grona artystów, których nazwiska pojawiają się we wszystkich podręcznikach. Żył on w czasach, na których swoje piętno odcisnęła sława impresjonistów. To oni są najczęściej wymieniani jako ilustratorzy i wnikliwi obserwatorzy swoich czasów. Często zapominamy jednak, że nie należeli oni wówczas do grona cenionych powszechnie artystów. Na to musieli nieco poczekać... Większym powodzeniem cieszyło się bardziej zachowawcze malarstwo, prezentowane na salonach.
Jean Beraud wiedział, jak malować, by zapewnić sobie powodzenie. Wykorzystywał elementy znane z impresjonistycznych obrazów, choćby takie jak słynne „zniebieszczanie” oddalonych planów, umiejętność oddania aktualnej aury, szkicowość, ale łączył to umiejętnie z akademickimi regułami. Jego kompozycje należą do dopracowanych i przemyślanych. Inaczej też traktuje kolor – nie pozwala mu tak dominować w obrazie. Powstające w ten sposób płótna znajdowały licznych wielbicieli. Kompromis między tradycją a nowoczesnością był źródłem jego sukcesu.
Podobny kompromis dał również powodzenie Jacques’owi Doucet'owi, słynnemu paryskiemu projektantowi. Choć dziś może jego gwiazda jest blada, to jednak na przełomie XIX i XX wieku świeciła niezwykłym blaskiem. Jego suknie o nowoczesnej, secesyjnej linii inspirowane był modą XVIII wieku.
Miejscem, gdzie można było zamówić te powszechnie pożądane stroje był jego dom mody mieszczący się przy ulicy Rue de la Paix, oczywiście w Paryżu. Pod kamienicę z numerem 21 zajeżdżały powozy z elegantkami. Drzwi do Maison Doucet były zapewne w nieustannym ruchu. To, co za nimi można było zobaczyć, to kwintesencja paryskiego szyku. Można to sobie spróbować wyobrazić, lub... spojrzeć na obraz namalowany właśnie przez Jean'a Beraud około roku 1899.
Béraud Jean Devanture du couturier Doucet
Choć obraz znajduje się w prywatnej kolekcji, to nazwisko jego autora z pewnością będzie znane wielbicielom paryskiej mody przełomu wieków.

Źródło ilustracji:

Niestety, obraz zniknął już ze strony, na jakiej go znalazłem kilka tygodni temu. Mimo wszystko podaję link:
http://www.macconnal-mason.com/DesktopDefault.aspx?tabid=6&tabindex=5&objectid=267500

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz