niedziela, 11 września 2011

Mozaika inspiracji

Ostatnio przyglądałem się nieco wątkom religijnym w modzie i przy okazji znalazłem także i ten wieczorowy zestaw, który składa się z kurtki, topu i spódnicy:
Całość zaprojektowana została przez Gianniego Versace i pokazana w kolekcji na jesień-zimę 1991/92. Jak łatwo zauważyć największą ozdobą tego zestawu jest niezwykle rozbudowana aplikacja przedstawiająca wizerunek Madonny. Jej biała twarz, to nic innego dziesiątki diamencików. Są też kamienie, szkiełka, złoto. Wszystko najznakomitsze, godne Królowej Niebios. Dzięki temu świeci ona własnym blaskiem. Warto jednak zwrócić uwagę, że mimo wszystko jest tu ona tylko, albo aż, dekoracją. Nie towarzyszą jej - jak powinny – blask i światło, ale otacza ją głęboka czerń . W przełamywaniu jej pomagają krzyże znajdujące się na ramionach kurtki.Przyjrzenie się z bliska tej niesamowitej aplikacji zdradza jej inspiracje. To mozaiki bizantyjskie. Poniżej, dla porównania fragment z bazyliki Sant'Apollinare Nuovo w Rawennie.
Oczywiście to nie jedyna inspiracja. Można też dostrzec wpływy wczesnośredniowiecznego złotnictwa – fragment Krzyża Anielskiego z 808 roku.
Versace świetlistość i jasność złota doprawił „ciemnym gotykiem”.
W rezultacie powstała rock’n’roll’owa kreacja, bynajmniej nie dla świętych.

Źródło ilustracji:
The Art and Craft of Gianni Versace, V&A, 1997
http://www.sacred-destinations.com
Sztuka świata, tom 3, wyd. Arkady, 1993
http://motorbikegear.blogspot.com

2 komentarze:

  1. Stary dobry Versace, nie to co jego siostra, uwazam ze zniszczyla nowatorski wizerunek firmy, co coz sa gusta i gusciki...
    Swietny blog, mam nadzieje tu czesto zagladac.
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zgadzam się - Donatella to już nie to. No i polecam najnowszy wpis :))

    OdpowiedzUsuń