poniedziałek, 25 kwietnia 2011

Suwak? Naszyjnik? Bransoleta?

Dziś, po raz pierwszy oprócz fotografii, pojawia się film. Trudno byłoby sobie bez niego poradzić. Musiałbym użyć dużo więcej słów, by opisać ten niezwykły naszyjnik.
Został on stworzony przez projektantów firmy Van Cleef & Arpels - René-Sim Lacaze’a i René Puissant’a. Pomysł wyszedł od Księżnej Windsoru – Wallis Simpson. Jego niezwykłość polega na tym, że naszyjnik jest jednocześnie rozpiętym suwakiem, który po zapięciu (i odczepieniu tylnej części naszyjnika) staje się bransoletą. Jej ozdobą, podobnie jak naszyjnika (w końcu to są jednym) jest zawieszka na samym zamku. Nie muszę dodawać, że suwak jest ze złota. Dodatkowo jest zdobiony brylantami, choć mogą być także rubiny. Model ten był po raz pierwszy wykonany w 1938 dla Księżnej Windsoru, jednak po wojnie był wielokrotnie powtarzany i to w różnych wersjach. Na wystawie Set in Style: The Jewelry of Van Cleef & Arpels prezentowane były dwa egzemplarze, z 1952 i 1955 (jeden był naszyjnikiem, drugi bransoletą).Najciekawsze dla mnie jest wykorzystanie suwaka w tak nietypowej roli. Z tego zasłynęła także znakomita projektantka, Elsa Schiaparelli. Z tą różnicą, że używała je w strojach Haute Couture, a nie w biżuterii. Rysuje się wobec tego ciekawa zależność – Schiaparelli – suwaki – Księżna Windsoru. Jak wiemy była ona wierną klientką „Schiap” i w wyborach kreacji była dość odważna. Niestety nie dysponuję informacją, czy faktycznie to pod wpływem projektantki zdecydowała się zamówić taki naszyjnik. Nawet jeśli ta kwestia nie pojawiła się wprost, to taki układ wydaje się prawdopodobny.
A poniżej suknia Schiaparelli z suwakiem (nie należała do Księżnej), z kolekcji na sezon 1937 – 38, ze zbiorów Metropolitan Museum.

Na koniec chciałbym powiedzieć, że niespodziewanie, niezauważalnie, kilka dni temu minął rok, odkąd zacząłem prowadzić Muzealne Mody. Niezmiernie mnie to cieszy, bo kiedy zaczynałem, nie byłem przekonany do tego pomysłu. A jednak, udało się i, co więcej ma to sens...
Dziękuję wszystkim czytelnikom za wytrwałe śledzenie wpisów i jednocześnie obiecuję kolejny rok Muzealnych Mód.

Źródło ilustracji:
http://beta.cooperhewitt.org/microsites/set-in-style/
www.metmuseum.org
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=yuwHuimz9xQ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz