sobota, 30 kwietnia 2011

„Madonna z dzieciątkiem wśród aniołów” według Gaultiera

Obrazów o takim tytule można by wskazać co najmniej kilkanaście, więc zacznę od prezentacji. Chodzi mi o obraz namalowany przez Jean’a Fouquet’a około 1450 roku, będącego prawym skrzydłem namalowanego przez niego dyptyku. Druga, lewa część przedstawia Estienne’a Chevalier ze Świętym Stefanem. W XVIII wieku te dwa obrazy rozdzielono, stąd też dziś nie wszyscy, nawet ci trochę interesujący się sztuką ,o tym wiedzą. Choć pokazuję je tu razem, to jednak tylko jeden z nich (prawy) będzie mnie dziś interesował.
Widzimy tronującą Madonnę z małym Chrystusem na kolanach, w otoczeniu Aniołów – Serafinów i Cherubinów. Uwagę przykuwa jej wygląd zgodny z panującą wówczas (w połowie XV w.) modą - krój sukni, zawieszony przy talii złoty łańcuch i podgolone, wysokie czoło. Trudno nie zauważyć odsłoniętej nagiej piersi... Pewną dwuznaczność wprowadza fakt, że do postaci Madonny pozowała kochanka francuskiego króla Karola VII, Agnès Sorel. Przynajmniej tak mówi tradycja, a obecny stan wiedzy tego nie wyklucza. Wizerunek ten w swoim projekcie wykorzystał Jean Paul Gaultier. W 1994 roku pokazał suknię i męski T-shirt uszyte z tkaniny zadrukowanej we wzór wykorzystujący właśnie ten obraz.
Obydwa ubiory mają prosty krój, który pozwala temu wzorowi wysunąć się na pierwszy plan. Dzięki temu, zwłaszcza w męskiej bluzce, pojawia się coś ciekawego. Otóż na torsie dominuje Madonna z obnażonym biustem. Trudno to zignorować. Mamy grę pomiędzy męskością i kobiecością. Nie jest to oczywiście wyjątek - Gaultier jest znany z tego, że projektuje ubrania zacierające czy może relatywizujące różnice pomiędzy płciami.

Ubiory te, między innymi, można właśnie oglądać na wystawie Riotous Colour, Daring Patterns: Fashions + Textiles 18th to 21st Centuries w Royal Ontario Museum w Toronto. A już w czerwcu zostanie otwarta wystawa, która będzie poświęcona wyłącznie twórczości Jean Paul Gaultier’a. Ta retrospektywa zbiegać się będzie z przypadającą w tym roku 35 rocznicą jego kariery projektanta – w 1976 pokazał swoją pierwszą kolekcję prêt-à-porter (od 1997 prezentuje także Haute Couture). Wystawa będzie świetną okazją do prześledzenia niesamowitej ewolucji jego stylu. Dla większości z nas jednak tylko za pomocą internetu lub katalogu wystawy, bowiem wydarzenie to będzie miało miejsce także w Kanadzie, w Montrealu....

Źródło ilustracji:
http://www.rom.on.ca/exhibitions/special/riotous_colour.php
http://www.wga.hu/index1.html

1 komentarz:

  1. Obraz ma w sobie coś dziwnego. Jakkolwiek to obrazoburczo może zabrzmi - ubrania dużo lepiej się prezentują... Pytanie czy jednak założenie takich kreacji nie zobowiązuje do pewnej refleksji... A może nie... A.P.

    OdpowiedzUsuń