czwartek, 14 kwietnia 2011

Infantka i Balenciaga

26 marca, niestety aż w San Francisco (de Young, Fine Arts Museum), została otwarta wystawa zatytułowana Balenciaga and Spain. Jej kuratorem jest Hamish Bowles. Wcześniej była ona pokazywana nieco bliżej, ale wciąż daleko, bo w Nowym Jorku, w Instytucie Hiszpańskim Królowej Zofii. Na szczęście (nieszczęście) widziałem tylko katalog tej wystawy, no i mogę powiedzieć, że jest on świetny. Mogę sobie wyobrazić tę wystawę....
Niesamowite jest to, że pierwsza duża wystawa ubiorów Balenciagi też odbyła się w Stanach. Rok po jego śmierci, w 1973, w Metropolitan Museum w Nowym Jorku, Diana Vreeland, wówczas stojąca na czele Costume Institute, wcześniej wieloletnia redaktorka Vogue, zorganizowała przekrojową wystawę pokazującą dzieło Balenciagi w odniesieniu do hiszpańskiej sztuki. A tych odniesień jest naprawdę sporo. Wśród nich, to bardzo często pokazywane, czyli suknia „Infantka” z 1939 roku.
Jeśli znajdujemy się w kręgu sztuki tego kraju właśnie, to „jedyną” Infantką o jakiej możemy pomyśleć jest Infantka Małgorzata (1651 – 1673), córka króla Hiszpanii, Filipa IV. Niezwykłej urody portrety namalowane przez Diego Velazquez’a, nadwornego malarza ocaliły ją od zapomnienia. Można nawet powiedzieć, że jest dość sławna...
Widzimy ją na tych portretach jako 3 – 4 latkę i jako 10 – latkę, w co z trudem można uwierzyć patrząc na ten postarzający ją i przytłaczający ubiór. Ciężko odmówić sukni walorów malarskich czy estetycznych, ale komfort jej noszenia musiał być równy zeru.
Balenciaga skupił się, więc w swoim projekcie na samej urodzie sukni eliminując zupełnie jej wielkość i ciężar. Dzięki temu jego suknia nabiera dziewczęcego uroku, który świetnie harmonizowałby z młodym wiekiem Infantki. Gdyby żyła ona w XX wieku z pewnością byłaby klientką tego mistrza krawiectwa.

Źródło ilustracji:
Balenciaga Paris, Katalog wystawy, Muzeum Sztuk Dekoracyjnych, Paryż 2006
http://genevaanderson.wordpress.com
http://www.wga.hu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz