piątek, 8 października 2010

„Szampan z kawiorem”

Tak jak obiecałem, dziś kilka słów o Arnoldzie Scaasi. To amerykański projektant, urodzony w Kanadzie (Montreal) w 1931 roku. Jego nazwisko z pewnością nie należy do najbardziej znanych. Przynajmniej u nas. Jednak w Stanach jest to bardzo znana postać, zwłaszcza w kręgu elit, które ubierał przez trzy dekady. Najintensywniejsza działalność Scaasi’ego, bowiem, to okres od końca lat 50. do końca lat 80. XX wieku. Do jego klientek należały m. in. Barbra Streisand, Elizabeth Taylor, Ivana Trump czy Barbra Bush. Związane było to głównie z tym, że Arnold Scaasi nastawiony był na projektowanie sukni wieczorowych, na specjalne okazje. Nie był specjalnie zainteresowany tworzeniem ubiorów dziennych. Szło to w parze z jego estetyką, i czyniło go idealnym projektantem dla gwiazd. Jak sam mówił:
„Lubię luksusowe materiały, wysokogatunkowe na ubiory dzienne, a bogate i strojne – na kreacje wieczorowe. Stanowczo nie jestem minimalistą! Sądzę, bowiem, że model przyozdobiony wygląda o wiele bardziej interesująco i o wiele przyjemniej się go nosi”
Patrząc na poniżej prezentowaną suknię z kolekcji wiosna – lato 1983 (zbiory MET, wcześniej w kolekcji Brooklyn Museum), rzeczywiście trzeba przyznać, że wygląda interesująco.
Niemal w całości pokryta jest kwiatami z jedwabiu. Dominująca rola dekoracji sprawia, że sylwetka jest tylko delikatnie zaznaczona. Także proporcje są dyskretnie zarysowane. Ten kwiatowy „total look” niemal jednoznacznie kojarzy mi się z obrazami XVI wiecznego włoskiego artysty - Giuseppe Arcimbolda (ok. 1530 – 1593). Jego obrazy były pełne fantazji i można w nich dostrzec zacieranie granicy rzeczywistości, wręcz tworzenie nowej, alternatywnej. Tak jest np. w przypadku płócien przedstawiających Florę (ok. 1591, zbiory prywatne) czy Wiosnę (ok. 1573, Luwr).
Na koniec jeszcze jedna wypowiedź projektanta:
„…ubiory powinny być zabawne w odrobiną fantazji. Kreacje Scaasi’ego są niczym szampan z kawiorem…”.
Zatem smacznego!

Źródła ilustracji:
www.metmuseum.org
http://commons.wikimedia.org

Cytaty za: Moda. Encyklopedia, red. Richard Martin, wyd. Philip Wilson, Warszawa 1999.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz