niedziela, 3 października 2010

Październik miesiącem mody

Hasło to nie jest bynajmniej moim wymysłem. To sposób, w jaki reklamuje swoją ofertę Museum of Fine Arts w Bostonie http://www.mfa.org/calendar/sub.asp?key=12&subkey=10698
Faktycznie niemal co dzień, bądź co drugi dzień odbywać się będzie tam pokaz filmów związanych z modą czy wykład. Oprócz tego przez cały październik (później również) można oglądać tam dwie „modowe” wystawy na raz - “Avedon Fashion 1944–2000” oraz “Scaasi: American Couturier”. O ile pierwszego z nazwisk nie trzeba specjalnie przedstawiać, o tyle to drugie, rzeczywiście wymaga przybliżenia. Uczynię to jednak w kolejnym poście.
Chciałoby się powiedzieć, że tylko pozazdrościć…
Jednak i na naszym, polskim podwórku możemy znaleźć podobne rzeczy. Oczywiście nie w takiej skali i w takiej oprawie (myślę tu o wystawach), ale np. pokazy filmów związanych z modą będzie można oglądać też w październiku, w Poznaniu podczas czwartej już edycji Art and Fashion Festival organizowanego w Starym Browarze http://starybrowar5050.com/artandfashionfestival/ .
Tak jak i w bostońskim muzeum będzie można obejrzeć np. Powiększenie M. Antonioniego i współczesny September Issue. Cieszą więc takie inicjatywy (zwłaszcza, kiedy odbywać się będą w mieście w którym mieszkam), jednak nie wszystko powinniśmy naśladować. Mam tu na myśli głównie to, że niemal wszystkie tytuły wykładów, jak i same części składowe tego Festiwalu są w języku angielskim. Rozumiem, że niektóre sformułowania brzmią lepiej w angielskim, ale mieszkamy w Polsce i oferta jest adresowana głównie do mieszkających w Polsce. Jeśli więc organizatorzy chcieli (bo tak to rozumiem) otworzyć się na cudzoziemców, to moim zdaniem lepsze byłoby stworzenie drugiej wersji językowej strony. W tej chwili bowiem wygląda to trochę na snobowanie się i chęć dodawania sobie czegoś (prestiżu? międzynarodowości?). A szkoda, bo wielu może to zniechęcać, a przecież to naprawdę ciekawa idea i inicjatywa.
Do zobaczenia na Art and Fashion Festival już w październiku – miesiącu mody.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz