poniedziałek, 11 października 2010

Kostium "Beockiej dziewczyny"

Wyżej prezentowany kostium (zbiory Dansmuseet) przeznaczony był dla beockiej dziewczyny – postaci z baletu Narcyz wyprodukowanego przez słynne Balety Rosyjskie Diagilewa. Premiera tego spektaklu miała miejsce w Monte Carlo, 26 kwietnia 1911. Wszystkie kostiumy, a więc i powyższy, zaprojektowane zostały przez Leona Baksta. Nawiązywały one w swojej prostej formie do ubioru starożytnych Greków (Beocja to kraina historyczna w środkowej starożytnej Grecji, której głównym miastem były Teby). Kostium dla beockiej dziewczyny ma wyrazistą kolorystykę – tkanina koloru miodowego pomalowana jest w zielono – pomarańczowy wzór. Czerwono – biała taśma krzyżuje się na piersi, turkusowo – błękitna, zaś w pasie. Barwny akcent stanowią także czerwone guziki na rozcięciach. Tasiemki z białymi „perłami” umieszczone wzdłuż rozcięć można powiedzieć, że stawiają kropkę nad „i”. Szczerze mówiąc nie przyglądałbym się temu kostiumowi tak uważnie gdyby nie to:
Projekt ten, wielokrotnie pojawiał się na okładkach publikacji związanych z Baletami Rosyjskimi czy twórczością Leona Baksta. Zdobił też okładkę programu Baletów w 1911 roku. Mnie osobiście zachwyca – swoją żywiołowością, ruchem, kolorem.
Wydaje się, że nawet, jeśli nie zachwycił, to na pewno zainspirował on Pabla Picassa przy tworzeniu kurtyny do Le train bleu – spektaklu z 1924 roku (premiera 24 czerwca), również stworzonego przez zespół Diagilewa.
Piszę o tym między innymi z tego powodu, że to największe dzieło Picassa oglądać można teraz (do 9 stycznia 2011) w londyńskim Muzeum Victorii i Alberta. Prezentowana jest tam wystawa „Diagilew i Złota Era Baletów Rosyjskich 1909 – 1929”. Zamierzam wybrać się na nią niebawem, ale zanim opisze swoje wrażenia z jej oglądania, pojawi się tu jeszcze kilka kostiumów Leona Baksta i nie tylko.
A na razie zdjęcie samej kurtyny.
Źródło ilustracji:
Leon Bakst, Sensualisment Triumf - Kat. Wystawy, Dansmuseet, 1993, Stockholm
http://commons.wikimedia.org
www.artdaily.org

1 komentarz:

  1. Witam - niezorientowana jestem w tej tematyce zupełnie, ale post jest interesujący . Serce szybciej bije na myśl o twórczości Pabla Picassa i to niezwykle ciekawe - czytać o Jego poszukiwaniu inspiracji.
    Przy okazji natknęłam się na inne zdjęcia
    http://www.daylife.com/photo/0fxCfHEbxi3hb?q=Ballets+Russes

    Niesamowite - ile jeden człowiek potrafi stworzyć i z jak różnych źródeł wcześniej czerpie...

    OdpowiedzUsuń