piątek, 29 października 2010

Idealny duet

Ten duet to Jeanne Lanvin i jej córka Marie-Blanche, który kojarzyć się powinien może nie z awangardowymi, ale jednak wspaniałymi, sukniami. Oczywiście projektantką była matka – Jeanne, córce zostawiając przez długi czas jakże ważną rolę muzy. Może wydać się to dziwne dla wielu, ale to właśnie od szycia ubiorów dla dziewczynek zaczynała swoją przygodę z couture Jeanne Lanvin. Marie-Blanche służyła jej za modelkę. Ubrania–zestawy dla matki i córki stały się znakiem firmowym domu mody, co znalazło wyraz w logu umieszczanym przez długi czas na metkach.
Logo to zostało zaprojektowane przez znanego wówczas rysownika Paula Iribe. Nawiązuje ono do wizerunku, jaki matka z córką zaprezentowały na balu kostiumowym, co zostało uwiecznione na fotografii z 1907 roku.
Idealnie zgrane „projektowe” duety matek z córkami pojawiały się wielokrotnie. Natężenie występowania tego motywu, związane było, jak się możemy domyślić, z rozwojem dziecka, które w pewnym momencie przestało nim być. Skończyła się wówczas pewna era w twórczości Lanvin.
Wciąż jednak powstawały wspaniałe, jak powiedziałem, suknie, na których omówienie przyjdzie kolej następnym razem.
Źródło ilustracji:
www.metmuseum.org
Dean L. Merceron, Lanvin, New York 2007

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz