niedziela, 19 września 2010

Whaam!

Pierwsze skojarzenie to oczywiście brytyjski zespół WHAM! utworzony przez George'a Michaela i Andrew Ridgeleya, który działał w latach 1981-86. Ale to nie to.
Otóż jest to fragment sukni zaprojektowanej przez Gianniego Versace w 1996 roku w związku z pierwszym Biennale di Firenze. W założeniu miała ona wchodzić w dialog ze sztuką i w jej kontekście miała być prezentowana. I była. Duet z nią stanowiła rzeźba Roy'a Lichtenstein'a, choć tak naprawdę wyraz Whaam! z sukni odnosi się do obrazu tego artysty o tak samo brzmiącym tytule.To duże (1,73 x 4,06 m.) płótno z 1963 roku należy do zbiorów Tate Modern w Londynie i jest adaptacją fragmentu komiksu All-American Men of War wydanego przez DC Comics. Interesujące jest to, że mimo inspiracji obrazem suknia była prezentowana z rzeźbą. Obydwie są formami przestrzennymi w końcu. Co jest również ciekawe, i co buduje dodatkowy kontekst, to fakt, że Versace lubił prace Lichtenstein'a i miał ich kilka w swoim nowojorskim apartamencie.
No i na koniec wypada pokazać ową suknie w całości.
Uwagę zwraca przede wszystkim kolor – żółty, intensywny. Jest ona uszyta z syntetycznego jersey'u devore i stanowi komplet z żółtymi spodenkami (cała suknia jest przejrzysta). Geometryczne podziały współistnieją z motywami roślinnymi no i oczywiście napisem WHAAM!
Oczywiście jest to tylko jeden z wielu przykładów umiejętnego czerpania inspiracji ze sztuki przez tego projektanta. Będę je czasem tu przypominał, bo mimo istnienia domu mody Versace, kreacje Gianniego niestety szybko umykają pamięci.

Źródła ilustracji:
http://www.tate.org.uk
The Art and Craft of Gianni Versace, V&A, 1997

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz