poniedziałek, 28 czerwca 2010

Śladem YSL

Wystawa retrospektywna Yves Saint Laurenta jest z pewnością wydarzeniem. Pokazuje przede wszystkim to, co Yves wniósł do mody damskiej – garnitur, smoking, kombinezon, kurtkę marynarską, przeźroczystości. Podczas zwiedzania wystawy niesamowite wrażenie robiły sale, gdzie prezentowano suknie będące efektem „podróży w wyobraźni” (Chiny, Rosja, Maroko, Indie, Hiszpania), ubiory bezpośrednio wchodzące w dialog ze sztuką (tam między innymi była mondianowska sukienka) oraz, bardzo efektowna, sala „Ostatni Bal”, gdzie można było oglądać rozmieszczone na podium najpiękniejsze suknie wieczorowe i balowe z kolekcji Haute Couture. Łącznie 307 kreacji niemal wyłącznie Haute Couture. Słyszalne prawie na każdym kroku westchnienia zwiedzających kobiet mówiły same za siebie.
Rewolucyjność jego projektów i faktyczny wpływ na modę II połowy XX wieku pokazuje także inna paryska wystawa, którą zobaczyć można w Muzeum Sztuk Dekoracyjnych mieszczącym się w budynku Luwru – „Histoire idéale de la mode contemporaine vol. I 70-80”. Poświęcona jest ona modzie współczesnej. W zasadzie to pierwsza odsłona poświęcona latom 70. i 80. To właśnie kreacje YSL pochodzące ze skandalizującej kolekcji z 1971 roku ją otwierają. By doprecyzować, powiem, że to ubiory z kolekcji prêt-à-porter, która, podobnie jak Haute Couture inspirowana była modą lat 40. XX w. Nie był to bynajmniej jedyny moment, kiedy na tej wystawie pojawiły się jego kreacje. Wystarczy wspomnieć, oprócz wymienionej, kolekcję nawiązującą do twórczości Picassa, Matisse’a czy garnitury. Jednak całą paletę zasług dla mody damskiej prezentuje, rzecz jasna monograficzna wystawa w Petit Palais. Przy okazji wizyty na wystawie można podejść także na Avenue Marceau 5 i zobaczyć siedzibę Domu Mody YSL i jednocześnie Fondation Pierre Bergé - Yves Saint Laurent.

Nieco bardziej zdeterminowanym i wytrwałym polecić mogę odwiedziny innego, dalszego, adresu – Rue Spontini 30 bis, gdzie mieściła się pierwsza siedziba tego Domu Mody i gdzie 29 stycznia 1962 pokazana została pierwsza kolekcja Yves’a pod własnym nazwiskiem.

Fotografie autora.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz