środa, 2 czerwca 2010

„Ptaki” … Alexandra McQueena


Alfred Hitchcock stworzył na początku lat 60 tych (1963) film, który należy do klasyki kina. Ten pełen napięcia obraz wciąż i fascynuje i inspiruje.
Niezależnie od tego, czy to świadome nawiązanie, chciałbym przywołać projekt Alexandra McQueena z 2001 roku. Prezentacja tej kolekcji przygotowanej na sezon wiosenny przypominała bardziej wizytę w zakładzie dla umysłowo chorych niż klasyczną prezentację na wybiegu.
Jedna z modelek prezentowała dwuczęściową suknię złożoną z „koszulki” i długiej spódnicy z piór. Jednak to to, co dzieje się wokół jej głowy jest najbardziej niesamowite. Otacza ją pięć ptaków „szarpiących” jej włosy i suknię. „Obłęd” „pacjentki” z łatwością nam się udziela. Dla wielu mogło by to być ilustracją najgorszego z koszmarów.
Motyw atakujących „Ptaków”, tu już bezsprzecznie świadomie, wykorzystała firma Mattel™ wypuszczając w 2008 roku, w 45 rocznicę premiery filmu, lalkę Barbie™, wzorowaną na bohaterce filmu Melanie Daniels graną przez Tippi Hedren.
Widzimy ją atakowaną przez trzy czarne ptaki, próbującą uciec i odgonić się od nich. W prawym ręku trzyma torebkę, która jest uzupełnieniem stroju wystylizowanego na lata 60 te. Inne wcielenie Tippi Hedren możemy zobaczyć w kolekcji McQueena na jesień/zimę 2005, gdzie całość, choć mocno inspirowana modą wspominanej dekady, jest na wskroś nowoczesna.
Źródło ilustracji:
www.imdb.com
www.style.com
http://babyfashiondolls.com/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz