niedziela, 2 maja 2010

Interpretacje...


Najczęściej bywa tak, że autorzy tekstów, wykładów czy opowieści o modzie minionych lat (wieków z resztą też) trzymają się chronologii. Nie, żeby było w tym coś złego. Mnie jednak bardzo podoba się, i tak będę się starał robić, kiedy przywołuje się jednocześnie współczesne reminiscencje muzealnych mód. Nie jest to, rzecz jasna mój autorski pomysł. Taki sposób prezentacji mody zaobserwowałem głównie w amerykańskim wystawiennictwie, czego wystawy ubioru w nowojorskim Metropolitan Museum są najznakomitszym, według mnie, przykładem. Ale i w Europie podobne wystawy również można oglądać. Choćby w Paryżu czy Londynie.
Obecnie, opracowując materiał do wykładu o modzie Christiana Diora z lat 50- tych ubiegłego wieku, trudno mi zapomnieć o tym, w jak twórczy sposób styl ten interpretuje obecnie John Galliano projektujący dla tego domu mody.

„Bar” to jeden z najważniejszych projektów z pierwszej kolekcji Diora z 1947 roku. To bardzo dopasowany żakiet podkreślający wąską talię, wyraźnie rysujący także łuk bioder oraz mocno plisowana spódnica. To oczywiście „New Look”, jak została ochrzczona pierwsza kolekcja tego domu mody nazwana przez autora „La Ligne Corolle”. Poniższe zdjęcie prezentuje egzemplarz ze zbiorów Victorii & Alberta. Obok zaś fotografia z pokazu prezentującego kolekcję Haute Couture na sezon wiosna/ lato 2009 zaprojektowanej przez Galliano. Charakterystyczną linię żakietu można wychwycić natychmiast.


Łatwo rozpoznawalny „New Look” przyciągał na ulicy mnóstwo spojrzeń, tak, jak widać to na zdjęciu Richarda Avedona z 1947 roku (poniżej). Modelka Renée została przez niego sfotografowana na Placu de la Concorde. Jedną z wielu interpretacji tego modelu pokazał Galliano w swojej kolekcji Haute Couture z 2005 roku (na sezon jesień/ zima 2005 – 2006) honorującej okrągłą, rocznicę urodzin Diora (1905).

Ostatni przykład to suknia wieczorowa prezentowana przez Mary Jane Russell (po lewej). Zdjęcie to ukazało się w amerykańskiej edycji „Harper’s Bazaar” w październiku 1951 roku. Jej współczesną wersję przedstawił Galliano w kolekcji Haute Couture na sezon jesień/ zima 2008 – 2009.


Źródło ilustracji:
The Golden Age of Couture, V&A, 2008
www.style.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz